پرچم سه رنگ ایران (مستطیلی)

تاریخچه پرچم ایرانی

نشان و نمادِ هر سرزمینی در وهله اول پرچم آن است که برای هویت و شناسایی کشورها از آن استفاده میشود. در تاریخ جهان، هیچ زمانِ معلوم و مشخصی برای پیدایشِ پرچم در نظر گرفته نشده، اما میشود گفت که در دوران قرون وسطی که از سقوط امپراتوری روم غربی در سال ۴۷۶ میلادی آغاز و پایان آن دوران رنسانس است، پرچم به عنوان نماد و نشان، به شکل مشخص، برای تعیین هویت و مرزِ سرزمین ها و همینطور برای جنگ ها و مبارزه ها استفاده میشد.

ادامه مطلب »
وبلاگ -مقاله شرکت ملی فولاد

شرکت ملی فولاد

یکی از اقدامات مهم و اساسی در دهه سی هجری شمسی، تاسیس شرکت ملی فولاد ایران در سال ۱۳۳۸ بود. میشود گفت که این اتفاق اولین اقدام اساسی دولت، در راستای تشکیل سازمان فنی مناسب، برای ایجاد صنعت فولاد در ایران به نام شرکت ملی ذوب آهن ایران بود.
با اختراع و اثباتِ ذخایر عظیم گاز طبیعی کشور و راه اندازی شبکه سراسری انتقال گاز طبیعی و توسعه روش احیاء مستقیم در جهان، تشکیلِ صنایع فولاد به روش احیاء مستقیم مورد توجه قرار گرفت.

ادامه مطلب »
وبلاگ - مقاله ایران خودرو

ایران خودرو

در تاریخ هر کشور، بعضی از اسامی به چشم میخوردند که منشا اثر بودند و حضورشان انقلابی هر چند کوچک را در زمینه های اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی به وجود آورده است. برادران خیامی جزو همین دسته از افراد بودند. برادرانی تلاشگر و تاثیر گذار، که در مرداد ماه سالِ 1341، با سرمایه‌ای نزدیک به صد میلیون ریال، شرکت ایران ناسیونال را تاسیس کردند.

ادامه مطلب »
وبلاگ - مقاله ادیداس

لوگو آدیداس

مارک آدیداس همیشه یکی از پرطرفدارترین تولیداتِ ورزشی در جهان بوده و دوستداران خود را در طول یک قرنِ گذشته حفظ کرده است. شاید اینکه در اکثریت مواقع، رئیس هر شرکت و کمپانی بزرگی، در ابتدا خودش کارگر یا کارمند جزء بوده، کمی کلیشه ای به نظر برسد، اما حقیقت دارد.

ادامه مطلب »
وبلاگ - لوگو کوکاکولا در سال1987

برند کوکاکولا

احتمالا برای یک بار هم شده همتون طمع جذاب نوشابه معروف، کوکاکولا رو چشیدید. نوشیدنی خوش طعم و پر طرفداری که افراد خوش خوراکِ زیادی توی جهان ترجیح میدهند که به همراه غذا اون میل کنند و اگر از حق نگذریم، در کنار گاز و قند بالایی که داره اما، تا حدودی کمک به هضم غذا میکنه. اما عجیب ترین پارادوکس در رابطه با این نوشابه که خیلی بی ضرر هم نیست، این هست که جان پمبرتونِ داروساز در سال 1886 این نوشیدنی را اختراع کرد.

ادامه مطلب »
وبلاگ - نخستین لوگوهای تاریخ جهان

نخستین لوگوهای تاریخ جهان

اسم آن را طراحی لوگو میگذاریم. اما حقیقتا چیزی بیشتر از یک طراحی است. میشود گفت یک لوگو ترکیبی از یک نقاشی، یک پیام و حتی یک قصه بسیار کوتاه است. این هنر هزاران سال است که وجود دارد و انسان‌ها از بدو تاریخ بشر، قبل از اینکه زبانی به شکلِ گفتار، برای بیان منظورها و خواسته های خود داشته باشند، با کمک از علامت ها، نمادها و نشانه‌ها خود را به دیگران می شناساندند و با آنها ارتباط برقرار میکردند.

ادامه مطلب »